WISC-R Zeka Testi

WISC R ZEKA TESTİ

Wısc-r zeka testi, 6-16 yaş aralığındaki çocukların zihinsel performansını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel bir testtir. Sözel ve performans bölümlerinden oluşmaktadır.

Sözel bölüm;

-Genel bilgi

-Benzerlikler

-Yargılama

-Sözcük dağarcığı

-Aritmetik

-Sayı dizisi (ek bölüm)

Performans bölümü;

-Şifre

-Parça birleştirme

-Resim düzenleme

-Küplerle desen

-Resim tamamlama

-Labirent (ek bölüm)

Sözel bölümün sonuçlarına bakarak çocuğun kelime haznesi, hayalindeki düşünceyi ifade edebilme becerisi, iletişim kurma gücü, olaylar arasında mantık muhakeme kurup sorulara uygun cevap verebilme ve akıcı konuşabilme becerisi hakkında bilgi ediniriz.

Performans bölümün sonuçlarına bakarak ise çocuğun görsel dikkatini, hafızasını, parça bütün arasında ilişki kurabilmesini, sosyal hayatta öğrendiği bilgileri işleyerek hafızasından çağırabilme becerisini tespit ederiz.

Sevgili ebeveynler; çocuğunuzun, testi performans kaygısı olmadan tamamlaması bizlere daha gerçekçi sonuçlar verir bu yüzden kliniğimize gelmeden önce testin sonuçlarının çok önemli olduğu ve her soruya doğru cevap vermesi gerekiyormuş gibi bir izlenim uyandırmamanızda fayda var. Unutmamak gerekir ki çocukların zayıf ve geliştirilebilir yönlerini fark etmek biz eğitimcilere ve siz ebeveynlere her zaman yol göstericidir. Bu yüzden testin sonucunda çocuğunuzun zihinsel performansıyla ilgili objektif sonuçları iyi bir şekilde yorumlayarak uygun eğitim planı hazırlamaktayız.