Psikolojik Danışman Selin Üstün

Psikolojik Danışman Selin Üstün

1992 yılında Fethiye’de doğdu. 2015 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Lisans yıllarında Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın düzenlediği “Kariyer Stili Danışmanlığı” atölye çalışmasına katıldı. Mezun olduktan sonra Antalya’daki özel okullarda ilkokul-ortaokul ve lise gruplarında psikolojik danışman olarak görev yaptı. 2020 yılında kariyerine Fethiye’de devam etme kararı aldı ve Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı okullarında, küçük yaş gruplarıyla çalıştı.
Çocukla ebeveyn arasında bağlanma ve çocuklarda travmanın etkileri konularında çalışmak için psikolog yazar Nilüfer Devecigil’den “Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimini aldı. 2022 yılında, çocuklarla birebir gerçekleştirdiği deneyimsel oyun terapisi seanslarını Pandora Psikoterapi bünyesine taşıdı.

Psikolojik Danisman Selin Ustun

Eğitim Bilgileri

Lisans: Doğu Akdeniz Üniversitesi (2011-2015)

Psikoterapide Kullandığı Yaklaşımlar

Çocukların duygusal ihtiyaçlarını ifade etmeleri ve ruhsal iyileşme yaşamaları amacıyla oyun ve oyuncakların etkisi tartışılamaz; ancak asıl önemli olan, terapist-danışan arasında kurulan akıcı ve sağlıklı ilişkidir. Oyun esnasında çocuk, daha önceden yaşamış olduğu hayal kırıklıkları ya da yaşadığı travmatik olayları, simgesel boyutta yeniden yaratmakta ve bu olumsuz tecrübeleri dönüştürme şansı bulmaktadır. Böylelikle oyun terapisi sürecince sıkıntı veren durumlar yavaş yavaş kaybolmakta ve çocuk yeniden işlevselliğini kazanıp, hayattan keyif alır duruma gelmektedir. Bilişsel-davranışçı terapiler özelinde ise; çocuğun sorun yaratan düşünce ve davranış kalıpları üzerine odaklanılmakta ve gereken değişiklikler yapılmaktadır. Böylelikle danışanın yaşadığı sorunu geride bırakması ve ruhsal olarak iyileşmesi hedeflenmektedir.

Çalışma Alanları:

Psikolojik danışman Selin Üstün, 3-12 yaş arası çocuklarla, çocuğun ihtiyacını göz önüne alarak; deneyimsel oyun terapisi, bilişsel-davranışçı psikoterapi ve şema terapi yaklaşımlarından faydalanmaktadır. Aynı zamanda çocuk testleri uygulayıcısıdır.